Dydis

Australų aviganių kaulų struktūra – stambi, šuo gali sverti 22,5-29,5 kg. Kalių ūgis tie ketera svyruoja nuo 45 iki 52,5, patinų – 50-57,5 centimetrų. Kūno ilgis šiek tiek didesnis negu ūgis. Patinai – tvirtų kaulų, stambaus sudėjimo, kalės – smulkesnių kaulų, moteriškesnio sudėjimo.

Kailis ir spalva

Kailio tekstūra vidutinė – nuo tiesių iki banguojančių plaukų, plaukai vidutinio ilgio, o kailis atsparus oro permainoms. Priekinių kojų vidinė dalis ir „kelnės“ – vidutiniškai plaukuotos. Šunys turi karčius ir kirpčiukus,  patinų vešlesni nei patelių.

Australų aviganiai būna įvairiausių spalvų: juodi trispalviai, juodai balti,  rudi trispalviai, raudonojo marmuro (red marle), mėlynojo marmuro (blue marle). Ant kaklo, krūtinės, kojų ir snukio apačioje gali būti lopai bei balta žvaigždė kaktoje. Aplink akis turi būti tamsūs plaukai ir pigmentas.

Dėl dominuojančių genų negalima poruoti dviejų marmurinių šunų – palikuonys gimsta ligoti, dažnai klausos ir regos problemos. Šuniukai dėl susidubliavusio “marle” geno gimsta albinosai (balti) arba dominuoja balta spalva.

Daugelyje šalių yra draudžiama suporuoti du marmurinio kailio šunis, nes apie 25 proc. gimsta aklų ir kurčių šuniukų. Visos kitos spalvos kombinacijos poruojant leidžiamos.

Snukio sritis

Galva ir kaukolė

Dailiai sudėta, stipri. Kaukolės užpakalinės dalies viršus ir snukis lygiagretūs, pakaktys vidutinio ryškumo. Kaukolės viršus plokščias, gali būti nedidelis kupolas, išryškėja nedidelis pakaušio gumbas. Galvos ilgis ir plotis – vienodi. Bendras galvos dydis proporcingas kūnui. “Stopas” vidutinio ryškumo. Snukis nuo pagrindo nosies link truputį smailėjantis, užapvalintas.

Nosis ir lūpos
Juodų trispalvių ar žydrai marmurinių šunų – juodo pigmento, rausvai marmurinių ar rausvų – rausvai rudo arba tik

rudo pigmento. Suaugusių marmurinių šunų nosis 25% gali būti nusėta rožinių taškelių.

Žandikaulis, dantys
Visi dantys balti ir sveiki. Sąkandis – žirklinis ar tiesus.

Akys
Gintarinės arba rudos, mėlynos ir žydros. Galimi visi rudos ir mėlynos spalvos atspalviai. Gali būti taškų, spalvinė įvairovė ir net marmurinės akys. Akių apvadai dera prie kailio ir lūpų spalvos.
Akys migdolo formos – nei įdubusios, nei iškilusios. Žvilgsnis entuziastingas ir draugiškas. Snukio išraiška – rodomas dėmesys ir protas, budrumas ir energija.

Ausys
Australų aviganiai turi trijų rūšių ausis.  Skaliko tipo, „rožės“ ir dūrio formos ausis. Trikampės, vidutinio dydžio, kaušelių oda vidutiniškai stora. Ausys išaugusios aukštai. Jeigu šuo įsitempęs, ausys užlinksta į priekį arba į šoną – tuomet atrodo kaip “rožės” formos ausys.

Kaklas
Stiprus, vidutinio ilgio ir ties ketera – šiek tiek riestas.

Kūnas

Viršutinė linija ir kūnas
Nugara tiesi ir tvirta nuo keteros iki klubo sąnarių. Kryžkaulis vidutiniškai nusileidžiantis. Krūtinė neplati, žema, siekianti alkūnes. Šonkauliai išriesti ir ilgi, bet ne statiški. Pilvo linijos pakilimas vidutinis.

Uodega
Tiesi, amputuota arba natūraliai trumpa. Neturėtų būti ilgesnė negu 10 centimetrų. Jei uodega ne amputuota, ji turi būti išaugusi žemai ir pratęsia pasturgalio liniją. Niekada nebūna užriesta arba užversta ant nugaros.


Priekinės galūnės

 

Pečiai
Mentės ilgos, plokščios, ties ketera – arti viena kitos. Pečiai nuožulnūs. Mentikaulio ilgis apytikriai lygus žastikaulio ilgiui ir sudaro statų kampą.

Priekinės kojos
Tiesios ir stiprios. Kaulai ne apvalūs, o ovalūs. Čiurnos vidutinio ilgio ir tik truputį nuožulnios. Rudimentiniai pirštai – juos galima pašalinti.

Užpakalinės galūnės

Pasturgalis
Tokio pačio pločio kaip priekis ties pečiais. Pilvo ir šlaunies konstitucija atitinka menties ir žastikaulio konstituciją.

Užpakalinės kojos
Girnelės ryškios, kulkšnys trumpos, statmenos.

Letenos
Ovalios, kompaktiškos ir glaudžios. Pirštai riesti, pagalvėlės storos ir stangrios.

Judėjimas

Australų aviganio eisena laisva, lengva ir sklandi. Priekinės ir užpakalinės kojos juda tiesiai, lygiagrečiai su centrine linija. Australų aviganis turi būti judrus, gebėti akimirksniu pakeisti kryptį.

Gyvenimo trukmė

Vidutinė gyvenimo trukmė – 12,5 metų. Didžiausia tikimybė, kad australų aviganis išgyvens nuo 11 iki 13 metų. 2004 metais Jungtinės Karalystėje atliktų tyrimų duomenimis pagrindinė mirties priežastus – vėžys (32 %), kompleksinės ligos (18 %),  senatvė (14 %).

Charakteris

Sveikata ir tyrimai